Máte už nějaké tetování?
Ano
Ne
Nějaké plánuji
Nikdy

Steampunk

Knihy

Původní cena:850.00
Cena:600.00
Máte otázky?

Je To podžánr sci-fi či fantasy. Název, vznikl v 80. letech 20. století, odkazuje na kyberpunk jako žánr sci-fi zaměřený na technologii a páru (anglicky steam), přesněji řečeno popisuje společnost a technologie založené na páře jako hlavním zdroji energie, která charakterizuje technologie tvořící kulisy děl tohoto žánru.

Díla se odehrávají v různých alternativních historiích či sci-fi kulisách podobných prostředí knih J. Vernea nebo H. G. Wellse. Jedná se zejména o alternativní viktoriánskou éru, dále ale také o postapokalyptické prostředí nebo i prostředí divokého západu. Díla – na rozdíl od historických románů – představují některé vynálezy, technologie nebo historické události, které neexistovaly nebo existovaly jindy a jinak.

Z filmů je to např. Wild Wild West nebo anime Steamboy. Z knih potom Leviatan od Scotta Westerfelda vydaný v češtině v roce 2011.

Steampunk se promítá i do módy, kdy si jeho fanouškové vyrábějí a upravují oblečení, technologie či předměty určené k dennímu užití, tak jak by mohly vypadat ve světě steampunku.

V roce 1987 byl poprvé použit pojem steampunk, vytyčil ho K. W. Jeter a řadil k němu své knihy a knihy Tima Powerse.

Za praotce steampunku jsou označováni Jules Verne a H. G. Wells, jejichž díla se stala inspirací dalším tvůrcům. Dalšími literárními autory, kteří navázali na téma steampunku, byli např. Tim Powers, James Blaylock, William Gibson... Tito autoři se zasloužili o proslavení žánru a dali mu vizáž, jakou známe dnes. Následkem toho bylo expandování steampunku i do jiných oblastí, než je literatura.

Výchozí prostředí steampunku je vlastně „zrealizování“ budoucnosti, jak si ji představovali lidé 19. století. Prostředí je většinou zasazeno do období podobnému vládě královny Viktorie v Anglii. Období se odráží zejména v módě oblékání (korzety, vesty, fraky, cylindry apod.), využívaní technologií (využití ozubených kol, páry, vzducholodí, balónů apod.), ale i tematickém pojetí coby romantismu. Barvy oděvů a doplňků jsou často černé, hnědé, popřípadě béžové. Výše popsané výchozí prostředí bývá často doplňováno dalšími žánry – divokým západem (tzv. Westernpunk - zejména v Americe), postapokalyptickým sci-fi nebo fantasy. Steampunk se samozřejmě také nevylučuje s jeho bratrskými žánry jako kyberpunk, biopunk, dieselpunk nebo třeba teslapunk.